Organ nie może wychodzić poza upoważnienie ustawowe
Zapis uchwały dotacyjnej przewidujący nałożenie kary umownej w przypadku braku okazania dokumentów umożliwiających rozliczenie dotacji, jest prawnie wadliwy.
- Na sesji rady miejskiej w listopadzie chcemy podjąć uchwałę w sprawie dotowania utylizacji azbestu. A w niej – dla lepszego zabezpieczenia środków gminnych – zawrzeć zapisy o karach umownych za niezłożenie dokumentów rozliczeniowych. Chcemy też wprowadzić zapis w tej uchwale o refundacji wydatków, które ponieśli mieszkańcy nawet przed podpisaniem umowy dotacyjnej. Czy będzie to dobre rozwiązanie?
Podany stan faktyczny wymaga analizy w kontekście kilku aktów prawnych: ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej k.c.).
Odnosząc się do kar umownych, warto przypomnieć o treści art. 483 § 1 k.c.: „Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna)". Natomiast w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 17 lutego 2016...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta