Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służba cywilna: kiedy powrót do pracy jest wykluczony

30 października 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

Zatrudnienie | Rozwiązanie stosunku pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej w porównaniu 
z innymi członkami tej służby jest łatwiejsze. I zakres roszczeń, jakie im z tego tytułu przysługują jest znacznie ograniczony.

Osoby zajmujące wyższe stanowiska w służbie cywilnej zatrudnione są na podstawie powołania, mogą więc być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołane ze stanowiska przez organ, który je powołał. Tak stanowi art. 70 § 1 kodeksu pracy (dalej kp), który ma tu zastosowanie. Zgodnie, bowiem z art. 53a ust. 5 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc) powołanie na takie stanowisko jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania, w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. A to oznacza, że do stosunku pracy z powołania zastosowanie mają przepisy tego kodeksu, choć w niepełnym (w porównaniu do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę), zakresie.

Na umowie o pracę można więcej

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę (na czas nieokreślony) w razie wadliwego lub nieuzasadnionego rozwiązania stosunku pracy czy to za wypowiedzeniem czy w trybie natychmiastowym, co do zasady może odwołać się do sądu pracy i walczyć w nim odpowiednio:

- w razie otrzymania wypowiedzenia o uznanie tego wypowiedzenia za bezskuteczne a jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie;

- w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.

Osoby zatrudnione na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11193

Wydanie: 11193

Spis treści
Zamów abonament