Walka ze smogiem jest wyzwaniem dla polskiej wsi
patronat „Rz" | Działania zmierzające do poprawy jakości powietrza na terenach wiejskich powinny opierać się na kilku filarach: wymianie pieców grzewczych, rozwoju energetyki rozproszonej i przeciwdziałaniu ubóstwu energetycznemu.
Termomodernizacja budynków mieszkalnych, rozwój nowoczesnego ciepłownictwa, rozpowszechnienie energetyki rozproszonej i wsparcie produkcji rolnej przeznaczonej na rynek energetyczny – to główne kierunki działań rządowych, o których dyskutowano podczas tegorocznej edycji konferencji „Energia, Środowisko, Rolnictwo", która odbyła się pod patronatem honorowym ministra środowiska w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie koło Międzyzdrojów.
Nie tylko w miastach
Jakość powietrza w Polsce zaliczana jest do najgorszych w całej Unii Europejskiej. Doświadczają tego mieszkańcy miast, którzy szczególnie w sezonie grzewczym odczuwają skutki smogu. Problem smogu dotyczy jednak także terenów wiejskich, które zamieszkuje blisko 15,3 mln osób.
Według opracowania przygotowanego na zlecenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (FEFRWP) przez Institute for Security, Energy and Climate Studies, Polska jest jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie wykazywany jest trend wzrostowy udziału szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 na terenach wiejskich. Pomimo to – jak wynika z kwietniowego badania Centrum Badania Opinii Społecznej – aż 40 proc. mieszkańców wsi twierdzi, że w ich okolicy w ogóle nie ma problemów ze smogiem.
Na terenach wiejskich blisko 90...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta