Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolno mi mówić dopóki mówię o prawie

30 października 2018 | Prawo | Stanisław Zabłocki

Milczenie w obliczu zła przyczynia się do jego promocji.

Kilkakrotnie już wypowiadałem się, czy sędziowie mają prawo zabierać głos w sprawach sądownictwa w innej formie niż w uzasadnieniach wydanych postanowień i wyroków. A zatem: czy i pod jakimi warunkami mają prawo do aktywności publicznej, dotyczącej spraw związanych z prawem stanowionym, ale i z prawem „w akcji", które charakteryzuje stosowanie go przez instytucje do tego upoważnione lub wręcz zobowiązane.

Dawać świadectwo

Konsekwentnie wyrażałem głębokie przekonanie, że nie tylko o sprawach istotnych dla sądownictwa, ale generalnie o problemach prawnych, zagrożeniach dla obowiązującego porządku prawnego, zasad państwa prawa sędziom nie tylko wolno mówić, ale wręcz powinni to czynić, również w debacie publicznej. Jest to wręcz ich obowiązek obywatelski, potwierdzony orzeczeniem Trybunału Strasburskiego w słynnej sprawie Baka vs. Węgry. Najszerzej mówiłem o tym w obszernym wywiadzie w kwartalniku „Iustitia" adresowanym głównie do sędziów. Mocno zatem zastanawiałem się, czy raz jeszcze powrócić do tego tematu i czy nie jest on nazbyt wyeksploatowany. Ostatnie dni, w tym i wymiana opinii podczas spotkania w siedzibie rzecznika praw obywatelskich, przekonały mnie, że problem jest nadal żywy i warto domknąć już wypowiedziane myśli oraz poprzeć je aktualnymi przykładami.

Słyszymy, że rzecznicy dyscyplinarni interesują się uczestnictwem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11193

Wydanie: 11193

Spis treści
Zamów abonament