Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrzeszenia również dla zleceniobiorców i stażystów

03 stycznia 2019 | Kadry i Płace | Marcin Wujczyk

Od 1 stycznia br. prawo zakładania i wstępowania w szeregi związków zawodowych mają m.in. zleceniobiorcy i usługobiorcy. Ta zmiana budzi wiele wątpliwości, na jakich zasadach będą funkcjonowały organizacje.

Dotychczas prawo do tworzenia związków zawodowych przysługiwało jedynie pracownikom. Jednak Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. (K 1/13) uznał za niekonstytucyjne przepisy ustawy o związkach zawodowych w zakresie, w jakim ograniczają wolność tworzenia i wstępowania do związków osobom wykonującym pracę zarobkową innym niż pracownicy.

Trzy warunki

W celu realizacji wytycznych sformułowanych w wyroku TK, w ustawie o związkach zawodowych prawo do tworzenia związku zawodowego przyznano wszystkim osobom wykonującym pracę zarobkową (art. 2 ustawy o związkach zawodowych). Są to nie tylko pracownicy, ale również inne osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, pod warunkiem że:

1) za wykonywaną pracę otrzymują wynagrodzenie,

2) do wykonywanie tej pracy nie zatrudniają innych osób,

3) mają takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy.

Mimo sformułowania szeregu przesłanek określających, kto jest uprawniony do zakładania związków zawodowych, nadal wiele zagadnień budzi wątpliwości.

Także kontrakty

Świadczenie pracy na innej podstawie niż stosunek pracy obejmuje przede wszystkim zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne. Dotyczy to przede wszystkim umów o świadczenie usług,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11245

Wydanie: 11245

Spis treści
Zamów abonament