Bezpieczna długowieczność wielkiej płyty
Przestrzeń miejska | W Polsce jest dziś ok. 60 tys. budynków wykonanych w tej technologii
Wielka płyta jest bezpieczna – wynika z najświeższego, styczniowego raportu Instytutu Techniki Budowlanej.
Eksperci ogłosili wyniki badań w 300 budynkach w czterech województwach: mazowieckim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim.
Bez obaw
Ogólny stan techniczny bloków z wielkiej płyty już dawno wymagał gruntownych badań. Od lat nieoficjalnie mówi się o ograniczonej wytrzymałości technicznej bloków budowanych w PRL, słychać obawy, że wielka płyta rozpadnie się, a budynkom grozi katastrofa budowlana.
Raport przygotowany przez specjalistów Instytutu Techniki Budowlanej, instytucji nadzorowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, nie potwierdza tych obaw. Jakość budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty – nawet tych najstarszych – nie zagraża bezpieczeństwu.
– Na podstawie wieloletnich obserwacji budynków wielkopłytowych można stwierdzić, że stopień pogorszenia się ich jakości wynika z okresu użytkowania, a także z pierwotnego wykonania. Na razie nic nie zagraża bezpieczeństwu konstrukcji budynków z wielkiej płyty – tłumaczy Jarosław Szulc, jeden z autorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta