Podwyżki cen leków to nie wina ministra
Nie jest prawdą, że tylko obecna obsada Ministerstwa Zdrowia podnosi ceny leków refundowanych. Robiły to również poprzednie ekipy – pisze prawniczka.
Możliwość podwyższania urzędowych cen leków refundowanych jest przewidziana wprost w ustawie o refundacji – czyli w przepisach regulujących zasady refundacji leków. Nie bez przyczyny podwyższenie ceny leku refundowanego może być konieczne np. ze względu na zmiany kursów walutowych czy wzrost kosztów wytwarzania.
Procedura podwyższenia ceny jest szczegółowo uregulowana w ustawie o refundacji i biorą w niej udział różne podmioty: cenę negocjuje Komisja Ekonomiczna w pięcioosobowych zespołach, a następnie wniosek ocenia jako całość pełen siedemnastoosobowy skład komisji, w tym przedstawiciele NFZ. Minister zdrowia może też zlecić analizę sprawy Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Po zakończeniu postępowania decyzję wydaje minister, uwzględniając różne ustawowe przesłanki.
Widoczna „na zewnątrz" jest jedynie ta podwyższona cena urzędowa, ponieważ jest ona publikowana w obwieszczeniu refundacyjnym ministra zdrowia. Stąd pojawiają się czasem kontrowersje dotyczące wzrostu kosztów. Są one oparte na wiedzy niepełnej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta