Drugie małżeństwo powodem zwolnienia z pracy
Kościół czy związek wyznaniowy może wymagać przestrzegania jego zasad moralnych i światopoglądu tylko od takiego pracownika, który zajmuje uzasadniające to stanowisko pracy.
Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, czy rozwód i zawarcie kolejnego małżeństwa może stać się przyczyną rozwiązania umowy o pracę, nie jest oczywista. Przekonuje o tym sprawa pewnego lekarza. Ordynatora zatrudnionego w szpitalu założonym i prowadzonym przez Kościół Katolicki.
Religia i światopogląd
Najpierw wypada przypomnieć, czy i na jakich warunkach można zastosować w polityce zatrudnieniowej kryteria religijne i światopoglądowe, żeby nie być posądzonym o dyskryminację. Na taką możliwość wskazuje art. 4 ust. 2 unijnej dyrektywy 2000/78/WE ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy oraz służącemu jej wykonaniu art. 183b § 4 kodeksu pracy.
W myśl tego przepisu „Nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania ograniczanie przez kościoły i inne związki wyznaniowe, a także organizacje, których etyka opiera się na religii, wyznaniu lub światopoglądzie, dostępu do zatrudnienia, ze względu na religię, wyznanie lub światopogląd, jeżeli rodzaj lub charakter wykonywania działalności przez kościoły i inne związki wyznaniowe, a także organizacje powoduje, że religia, wyznanie lub światopogląd są rzeczywistym i decydującym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta