Najbardziej morskie centrum w Polsce
Pokazywanie różnorodnych zjawisk naukowych na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, wodą czy rybołówstwem, portem i stocznią sprawia, że Morskie Centrum Nauki będzie inne niż wszystkie centra nauki w Polsce – mówi Witold Jabłoński, dyrektor nowej instytucji, która właśnie powstaje w Szczecinie.
W Szczecinie powstaje Morskie Centrum Nauki. Co to ma być?
Witold Jabłoński: Nowoczesne centrum nauki. Wyjątkowe, gdyż w Polsce i Europie takich centrów nauki nie ma. Chcemy połączyć idee muzeum morskiego z nowoczesnym centrum nauki.
Czym ma się różnić od innych tego typu obiektów w Polsce?
W większości centrów nauki 60 proc. eksponatów czy urządzeń interaktywnych powtarza się. Nie jest to zarzut, ale stwierdzenie faktu, że określone zjawiska naukowe prezentowane są w podobny sposób. W naszym przypadku motywem przewodnim dla wszystkich, tj. około 200 eksponatów, jest morze. Pokazywanie różnorodnych zjawisk naukowych na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, wodą czy rybołówstwem, portem i stocznią sprawia, że MCN będzie inne niż wszystkie centra nauki w Polsce.
To bardziej muzeum czy bardziej obiekt naukowy i dydaktyczny? Która z tych funkcji jest najważniejsza?
To raczej placówka dydaktyczna z elementami prawdziwych eksponatów wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Szczecinie, które wkomponowane w przestrzeń wystawy uczynią ją zupełnie wyjątkową. Proszę sobie wyobrazić 212 eksponatów interaktywnych, nowoczesnych i wśród nich prawdziwe historyczne eksponaty. To zupełna nowość. Inne podejście do prezentacji nauki w przestrzeni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta