Na zaufanie trzeba zaczekać
Zanim pracownicy zobaczą efekty w postaci kwot zgromadzonych na kontach w pracowniczych planach kapitałowych, do programu będą podchodzili nieufnie. Magdalena Pernet
Podczas konferencji organizowanych przez „Rzeczpospolitą" i „Parkiet" eksperci podkreślali, że dobra komunikacja z pracownikami i wybór najlepszej instytucji zarządzającej finansami to dwie podstawowe kwestie, o których powinni pamiętać pracodawcy przy wprowadzaniu PPK.
– Zakładamy, że partycypacja w pracowniczych planach kapitałowych będzie rosła w miarę upływu czasu. Wskazują na to doświadczenia, które mamy np. w przypadku pracowniczych programów emerytalnych, gdzie początkowa nieufność pracowników związana z tego typu formami oszczędzania mijała, gdy obserwowali to, co działo się na rachunkach uczestników, jak te programy pomnażają ich oszczędności. Zaufanie społeczne do tego typu programów będzie rosło z każdym rokiem – zauważył Mirosław Tarczoń, menedżer wsparcia sprzedaży w NN Investment Partners TFI.
Kilka razy więcej
– Wybór instytucji finansowej, która będzie zarządzała pracowniczymi planami kapitałowymi, jest jednym z podstawowych zadań pracodawcy podczas wdrażania PPK. Dokonując tego wyboru, warto wziąć pod uwagę efektywność zarządzania instytucji finansowej, doświadczenie w prowadzeniu programów emerytalnych oraz stabilność zespołu – podkreślał Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI.
O sukcesie PPK zadecyduje efektywność zarządzania. Co miesiąc na konta będą wpływały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta