Gminy nie muszą korygować nieprzedawnionych rozliczeń VAT
Podatnicy, którzy zastosowali się do praktyki ukształtowanej uchwałą NSA, zakwestionowanej następnie przez TSUE, nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji podatkowych.
NSA w wyroku z 2 lipca 2019 r. (I FSK 435/17) odniósł się do skutków wydania przez TSUE wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie C-566/17 (Związek Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach). Stwierdził w nim, że sądy krajowe obowiązane są stosować wyrok TSUE wprost, mimo ukształtowanej odmiennej krajowej linii orzeczniczej. Podatnicy nie mogą jednak ponosić negatywnych konsekwencji stosowania się do tej praktyki, jeśli okazała się nieprawidłowa. W związku z tym gminy nie będą zobowiązane do korekty nieprzedawnionych rozliczeń.
Stan faktyczny
8 maja 2019 r. TSUE wydał niekorzystny dla podatników wyrok (C-566/17) dotyczący zasad odliczania VAT od wydatków związanych z działalnością mieszaną, poniesionych przed wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. prewspółczynnika. Wyrok ten ma szczególne znaczenie dla podmiotów publicznych wykonujących działalność mieszaną, tj. gospodarczą i niemającą charakteru gospodarczego, zwłaszcza gmin. Regulacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta