Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie złamaliśmy żadnego przepisu konstytucji

22 lipca 2019 | Prawo
źródło: materiały prasowe

Polska ma jeden z najbardziej demokratycznych systemów wyboru sędziów. Na tym właśnie polega realizacja zasady trójpodziału i równoważenia się władzy – uważa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Artur Bartkiewicz

 

Zbliżają się wybory, sondaże wskazują, że PiS jest ich faworytem. Niektórzy komentatorzy mówią już nawet o większości konstytucyjnej. Czy gdyby udało się ją zdobyć, będziecie chcieli umocnić zmiany przeprowadzone w wymiarze sprawiedliwości, np. wpisując do konstytucji nową Krajową Radę Sądownictwa?

Za wcześnie przewidywać wyniki wyborów. Mam oczywiście nadzieję, że wygramy i będziemy mogli kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości. A jeśli chodzi o KRS, to przypominam, że w pięciu krajach UE w ogóle nie ma takich rad. Czy można więc mówić o jednym, unijnym kształcie rad sądownictwa? A gdyby taki miał powstać, to kto ma go ustalić? My wzorowaliśmy naszą KRS na rozwiązaniach hiszpańskich. I za to jesteśmy dziś atakowani, choć do Hiszpanii nikt nie ma zastrzeżeń. Czy tak mają wyglądać demokratyczne unijne standardy, o których mówią wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans czy rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew?

Chyba jednak nie za to. Procedura powoływania KRS jest opisana w konstytucji, a PiS zinterpretował ją na swój sposób w kwestii powołania 15 członków Rady, dotychczas wybieranych przez samych sędziów.

Przecież członkowie obecnej KRS wywodzą się ze środowiska sędziowskiego. Zostali wybrani przez parlament, ale to sami sędziowie zgłaszali kandydatów. Rozumiem, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11412

Wydanie: 11412

Spis treści
Zamów abonament