Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus mnoży wymogi i zniechęca do ulgi

29 sierpnia 2019 | Prawo | Monika Pogroszewska

Skarbówka nie zgadza się, by korzystający z ulgi B+R odliczali wynagrodzenie pracowników za czas choroby i urlopu. Firmy skarżą się na utrudnienia.

Mimo iż ulga na badania i rozwój staje się coraz popularniejsza, to wielu przedsiębiorców zniechęcają do korzystania z niej skomplikowane formalności w zakresie kosztów pracowniczych. Fiskus upiera się w interpretacjach, że firma korzystająca z ulgi nie może odliczyć wynagrodzenia pracowników za czas urlopu czy zwolnienia lekarskiego. Z takim rozstrzygnięciem nie zgadzają się sądy.

Dla przedsiębiorców to duży problem, gdyż wymagania organów podatkowych są bardzo trudne do spełnienia. Przykładem może być spółka ponosząca wysokie nakłady na działalność badawczo-rozwojową, która chciała wykonać obliczenia zgodnie z zaleceniami skarbówki. W praktyce wyłączenie z ulgi wynagrodzenia za czas urlopów i choroby okazało się jednak na tyle żmudne i czasochłonne, że spółka odliczyła 100 proc. wynagrodzenia, łącznie z tym za czas nieobecności. Uznała bowiem, że wyłączenie i tak nie zmieniłoby znacząco kwoty odpisu. Nie ma jednak pewności, czy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11444

Wydanie: 11444

Spis treści
Zamów abonament