Zerowy VAT dopiero po wywozie towaru za granicę
Tymczasowe magazynowanie produktów sprzedanych kontrahentowi z innego kraju UE nie pozwala na skorzystanie z preferencyjnych zasad rozliczeń przewidzianych dla WDT. Można je zastosować gdy przesyłka opuści terytorium Polski.
W praktyce obrotu gospodarczego sprzedaż zasadniczo wymaga niezwłocznego transportu sprzedanych towarów kontrahentowi. Właściwie, im szybszy czas dostawy, tj. realizacji umowy, tym większa korzyść dla kupującego. Zdarzają się jednk sytuacje, w których kontrahent, pomimo nabycia towarów, odwleka w czasie moment ich transportu lub odbioru i zleca sprzedawcy ich tymczasowe magazynowanie. W takiej sytuacji powstaje wątpliwość co do wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) oraz możliwości skorzystania ze stawki VAT w wysokości zero proc.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Istotę WDT trafnie ujął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wyroku z 27 września 2007 r. w sprawie C-409/04 stwierdził, że „uznanie danej dostawy lub danego nabycia za czynności wewnątrzwspólnotowe musi być dokonywane na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta