Jak rozliczyć sprzedaż składnika firmowego majątku
Przedsiębiorca może na podstawie pisemnego oświadczenia przekazać swój prywatny samochód na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Aby ustalić podatkowy wynik na zbyciu pojazdu, trzeba przede wszystkim określić jego wartość początkową.
Kilka lat temu wprowadziłem do firmy „na oświadczenie" swój prywatny samochód osobowy, który ująłem w ewidencji środków trwałych. Teraz zamierzam go sprzedać. Jakie są zasady opodatkowania sprzedaży auta, które zostało wprowadzone do firmy z majątku prywatnego? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, może wykorzystywać na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej nie tylko nowe rzeczowe składniki majątku zakupione bezpośrednio do firmy, ale także te, które początkowo zostały nabyte przez niego na potrzeby osobiste, a dopiero później zostały przekazane do firmy. W praktyce przekazanie rzeczowych składników z majątku prywatnego do majątku firmowego osoby fizycznej następuje na podstawie pisemnego oświadczenia podatnika (przedsiębiorcy), z którego wynika taka wola. Oświadczenie to wskazuje również m.in. na datę tego przekazania, krótką charakterystykę (opis) rzeczowego składnika majątku oraz jego wartość. Na tej podstawie składnik majątku jest wprowadzany do ewidencji środków trwałych, a następnie amortyzowany wybraną i właściwą metodą amortyzacji. Aby ustalić podatkowy wynik na transakcji sprzedaży auta, należy przede wszystkim prawidłowo określić jego wartość początkową.
Naliczanie odpisów amortyzacyjnych
W przypadku wprowadzenia do firmy rzeczowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta