Samorząd jest obcy dla rządu
Samorządy w całej Polsce prowadzą budowy, mają podpisane kontrakty i może dojść do tego, że w wielu z nich umowy będą zrywane, a nowe projekty już nie będą planowane. Samorządy nie będą korzystać ze środków unijnych, bo nie będą mieć zdolności do wygenerowania wkładu własnego – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina
Pracujecie już nad budżetem na 2020 rok?
Oczywiście. To będzie jednak trudny budżet ze względu na zmiany w przepisach podatkowych, które dotykają samorządów. Będą mniejsze dochody państwa i samorządu, a przypomnę, że blisko połowa podatku PIT trafia do samorządu jako jego dochód.
Szczecin dostaje swój udział zarówno jako gmina, jak też jako powiat.
– Tak, to są te dwa źródła. Dla nas to oznacza w przyszłym roku około 90 mln zł mniej. To efekt niższej stawki PIT, wyższych kwot zwolnionych od podatku i całkowitego zwolnienia z podatku PIT osób do 26. roku. To jest dobry kierunek, bo każda obniżka podatków oznacza więcej pieniędzy w portfelach ludzi, pod warunkiem jednak, że nie odbywa się to kosztem obcięcia dochodów samorządów. Do tego dochodzi wzrost płac dla nauczycieli, na który nie mamy pokrycia w naszych wpływach.
Wystąpiliście do rządu z wnioskiem o rekompensatę?
Tak, Unia Metropolii Polskich zaproponowała rządowi zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT o 6,5 proc. Takie stanowisko przyjęliśmy, ale nikt z nami jako samorządowcami nie rozmawia, by zrekompensować utratę wpływów. To jest sytuacja nagła, tym bardziej że zakładaliśmy, iż w związku ze wzrostem gospodarczym wpływy będą rosły. Ponosimy coraz większe koszty, więcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta