Kiedy powstaje przychód ze sprzedaży wierzytelności
Gdy zbycie wierzytelności na rzecz SPV z tytułu udzielonych pożyczek jest związane z działalnością gospodarczą podmiotu zbywającego, cena należna będzie stanowić jego przychód podatkowy. Powstanie on w dacie sprzedaży należnych kwot.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 lipca 2019 r. (0114-KDIP2-2.4010.283. 2019.2.AZ).
Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek osobom fizycznym. W związku z tym, spółka jest uprawniona do otrzymania spłat kapitału pożyczki, zapłaty opłat przygotowawczych, administracyjnych, wstępnych, opłat miesięcznych i odsetek od pożyczkobiorców (dalej łącznie: wierzytelności).
Na podstawie umowy o sekurytyzację, spółka planuje sprzedać za wynagrodzeniem na rzecz SPV (tzw. spółka celowa ang. special purpose vehicle) pakiety wierzytelności. Celem tej umowy jest zapewnienie spółce finansowania, poprawa jej płynności finansowej, zbycie wierzytelności wynikających z umów pożyczek, pozyskanie środków na udzielenie kolejnych pożyczek oraz pokrycie kosztów związanych z bieżącą działalności spółki i udzielaniem pożyczek.
Zgodnie z umową o sekurytyzację, w zamian za nabyte wierzytelności SPV będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta