Leasing auta z zagranicy z akcyzą czy bez
Zdaniem skarbówki spółka z innego kraju, która leasinguje i wynajmuje samochody użytkowane przez nią także w Polsce powyżej 30 dni, dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia i musi naliczyć i zapłacić podatek akcyzowy.
Problematyka opodatkowania akcyzą najmu i leasingu samochodów osobowych z zagranicy była już niejednokrotnie poruszana. Przyczyną zainteresowania tematem jest konsekwentnie praktykowana, niekorzystna, profiskalna linia interpretacyjna, wzbudzająca liczne kontrowersje i zdziwienie podatników.
Tytułem wstępu przytoczyć można całkiem świeżą interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2019 r. rozstrzygającą wątpliwości podatnika w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu najmu i leasingu samochodów osobowych od kontrahenta spoza terytorium kraju (0111-KDIB3-3.4013.119.2019.2.JS).
Sprawa dotyczyła spółki prawa czeskiego, która wynajmuje oraz leasinguje samochody osobowe na terytorium Republiki Czeskiej na podstawie umów zawieranych na okres od dwóch do czterech lat. Samochody zarejestrowane w Czechach przez cały okres trwania umowy pozostają własnością wynajmującego/leasingodawcy. Nie dochodzi do ich wykupu po okresie obowiązywania zawartych umów. Pojazdy użytkowane są na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez pracowników spółki oraz przez pracowników jej polskiego oddziału, za pomocą którego spółka wykonuje inwestycje budowlane na terytorium kraju. Z uwagi na zakres geograficzny prowadzonej działalności gospodarczej samochody bardzo często przemieszczają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta