Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Już nie było Kim atakować

09 listopada 2019 | Plus Minus | Eliza Olczyk
Sylwester Chruszcz (z prawej) wraz z Romanem Giertychem (z lewej) i Arturem Zawiszą nagłaśniają akcję LPR „Złoty Tak”,  w ramach której domagają się referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę euro, wrzesień 2007 r.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Sylwester Chruszcz (z prawej) wraz z Romanem Giertychem (z lewej) i Arturem Zawiszą nagłaśniają akcję LPR „Złoty Tak”, w ramach której domagają się referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę euro, wrzesień 2007 r.

Jeżeli dzisiaj w Polsce nie ma silnych grup nazistowskich czy faszystowskich, to w dużej mierze zasługa Młodzieży Wszechpolskiej, która kształtowała dzieciaki w duchu narodowo-katolickim, a nie nacjonalistyczno-terrorystycznym - mówi Sylwester Chruszcz, były poseł Kukiz'15 i były europoseł LPR.

Plus Minus: Pana biografia polityczna zaczęła się od Młodzieży Wszechpolskiej.

Nie. Na początku lat 90. byłem członkiem Partii Wolności Kornela Morawieckiego, jeszcze jako uczeń Technikum Hutniczego w Głogowie, półtora roku opłacałem tam składki członkowskie.

Jednak ta partia szczególnie się nie zaznaczyła na scenie politycznej, a Młodzież Wszechpolska – tak.

Nikt z nas, młodych ludzi kończących na początku lat 90. szkoły średnie, nie kalkulował, że będzie kiedyś w Sejmie, w dużej polityce. Żyliśmy w świecie książek, chcieliśmy walczyć z komuną, uczyliśmy się dopiero świata idei i tak budowaliśmy swój światopogląd. Dziś osoby ze środowiska Solidarności Walczącej piastują wiele najważniejszych stanowisk w kraju, a praca MW będzie realnie procentować za 10–15 lat.

I ten światopogląd zbudowany w Partii Wolności zaprowadził pana do Młodzieży Wszechpolskiej?

W prasie SW i Partii Wolności czytałem o historii bez białych plam i wizjonerskim programie odbudowy Polski, to Kornel Morawiecki i Wojciech Myślecki zaszczepili we mnie konieczność analitycznego poznawania procesów rządzących tą częścią Europy. W 1992 roku kupiłem „Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego. Bardzo mi się spodobały, przeczytałem wspaniałą diagnozę o nas samych, ta książka jest aktualna po dziś dzień. Zacząłem czytać publikacje Dmowskiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11505

Wydanie: 11505

Zamów abonament