Opowiedzmy światu o sobie na nowo
W XIX wieku eksportowaliśmy bunt i pragnienie wolności. Towar rozchodził się świetnie i rozpalał umysły. Szeptało się o nim w suterenach i wykrzykiwano na wiecach. Byliśmy modni, popularni i skuteczni. Co dziś dystrybuujemy i jak?
Zeszłoroczne świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości zostawiło po sobie emocje koncertu na Stadionie Narodowym i Marszu Niepodległości. Szukając w pamięci oryginalnego znaku, jaki z tej okazji wyszedł w świat, znajduję dwa – viralowy spot o polskich wynalazcach, z narracją ambasadora RP w Izraelu, oraz wyprawę Marka Kamińskiego No Trace Expedition. Podróżnik przejechał autem elektrycznym trasę z Zakopanego do Tokio i z powrotem, przemierzając 30 tys. km przez Syberię i Mongolię. Duch odkrywcy, myśliciela i innowatora w jednym. Autorska idea, zapierająca dech skala i najnowsze technologie. Kamiński jednym gestem zabrał 100-lecie odzyskania niepodległości w przyszłość. Jego pomysł jak w soczewce skupia w sobie to wszystko, co może być znakiem markowym Polski w XXI wieku w obszarze kultury, przemysłu, ale i każdym innym. Czy jest? Jaka jest nasza perspektywa na komunikowanie siebie światu?
Miękko i inteligentnie
Na poziomie idei polskie działania organizuje idea soft power. Rozpala umysły i jest intelektualnym opakowaniem dla różnego typu projektów promujących naszą ojczyznę. Soft power oznacza nieinwazyjne wprowadzenie treści danego kraju do masowego obiegu innych krajów – za pomocą kultury, nauki, gospodarki. Stworzoną w latach 80. koncepcję podważa celnie Parag Khanna, współczesny geopolityk i twórca connectography – najbardziej nośnej idei naszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta