Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi mają inną perspektywę

09 listopada 2019 | Plus Minus | Jarema Piekutowski
autor zdjęcia: Jakub Szymczuk
źródło: Gość Niedzielny/Forum

Mimo że rodzina przeżywa głęboki kryzys, to dla wielu ludzi wciąż pozostaje pierwszym punktem odniesienia. Jeśli człowiek czuje się samotny, potrzebuje wsparcia, to pierwsza pojawia się myśl o rodzinie. Nie ma ona żadnej właściwie konkurencji - mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, europeista, filozof polityki.

Plus Minus: Zespół pod kierownictwem księdza profesora przeprowadził badania postaw młodzieży z Europy Środkowej wobec totalitaryzmu. Jak się okazuje, te postawy nie zawsze są jednoznacznie negatywne.

Zauważyliśmy wiele niepokojących elementów, które wiążemy z postawami pretotalitarnymi. W pewnych okolicznościach zewnętrznych ci, którzy propagowaliby totalitaryzm w nowej formie w pewnych obszarach, nie natrafiliby na opór ze strony młodzieży, w niektórych spotykałby się on wręcz z życzliwością.

Jakie to obszary?

Przykładowo, tylko połowa młodzieży broniłaby niezależności elit kulturalnych i społecznych od państwa. Gdyby władza polityczna chciała te elity sobie podporządkować, 20 proc. badanych uznałaby to za normalne. Mogłoby się więc okazać, że nie ma kto ich bronić.

Stojąc przed dylematem, wolność czy bezpieczeństwo, młodzi opowiadają się za bezpieczeństwem. Prawie połowa nie wyklucza prawa władzy do zawieszenia zasad demokracji w sytuacji zagrożenia. Czego młodzi się boją?

Ten lęk pojawił się w związku z zamachami terrorystycznymi. W świecie polityki spowodowały one skłonność do tego, by przejmować coraz większą kontrolę, zwiększać poziom inwigilacji społeczeństwa, oferując w zamian poczucie bezpieczeństwa.

A przecież ofiar zamachów jest dużo mniej niż ofiar...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11505

Wydanie: 11505

Zamów abonament