Innej magii świąt nie będzie
A zaczęło się od Dickensa, to wszystko jego wina. Jeżeli istnieje książka, dla której warto by rozpalać stosy, jest nią z pewnością „Opowieść wigilijna". W żadnej innej XIX wiek, wiek kapitalizmu i ideologii, kolonializmu i filantropii – epoka, w której łajdactwo podniosło do rangi sztuki wynajdywanie dla siebie wymówek i uzasadnień – nie przegląda się tak precyzyjnie jak tutaj. To przez Dickensa co roku spędzam godziny w kolejkach, jemu złorzeczę w myślach, kiedy już dopycham się do kasy, po freudowsku plącze mi się język i informuję sprzedawczynię, że „zapłaczę kartą".
Całe to ględzenie o magii świąt, zbiorowy, okultystyczny szał zakupów, przygotowań i oczekiwań, którym rzeczywistość kolejny raz nie sięgnie do pięt, musiał zacząć się właśnie wtedy, w przeklętym roku 1843, kiedy napisał swoją „kolędę prozą". Tym samym roku, w którym Andrzej Towiański wyruszył do Rzymu rozpalać w sercu Grzegorza XVI mesjanistyczny płomień. Biedak nie mógł przypuszczać, że to w Londynie rozstrzyga się właśnie najdłuższa wojna w historii Zachodu, a o jej wyniku decyduje nie głowa Kościoła, tylko były dziennikarz.
To za jego kilkudziesięciostronicowym podszeptem świat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta