Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyboiste drogi do wielkich wystaw

21 grudnia 2019 | Plus Minus | Małgorzata Piwowar
Trwa wystawa polskiego malarstwa „Zobrazować ducha narodu”  w najnowszej siedzibie Luwru w Lens
źródło: PAP
Trwa wystawa polskiego malarstwa „Zobrazować ducha narodu” w najnowszej siedzibie Luwru w Lens
Wystawa „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art.  w Waszyngtonie”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2013
źródło: reporter
Wystawa „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art. w Waszyngtonie”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2013

O randze wystawy nie przesądza wielkie nazwisko artysty. Historię sztuki nie tworzyło wyłącznie kilku malarzy popularnych jak gwiazdy rocka.

 

W Luwrze trwa wystawa związana z 500. rocznicą śmierci Leonarda da Vinci. Udało się zgromadzić 11 z około 20 przypisywanych mu dzieł. Luwr ma ich w swojej kolekcji najwięcej – aż pięć. Dzięki temu mógł prosić o wypożyczenie obrazów artysty z innych muzeów na świecie. Przygotowania do ekspozycji trwały dziesięć lat. Jeszcze zanim się rozpoczęła, sprzedano na nią 200 tysięcy biletów.

– Takiej wystawy Leonarda mieć w Polsce nie będziemy, nie tylko my zresztą – zauważa Grażyna Bastek z Muzeum Narodowego w Warszawie. – To problem finansowy, ale też kwestia karty przetargowej. Mamy tylko jeden obraz tego artysty w polskich zbiorach, „Damę z gronostajem", a to za mało, by negocjować przyjazd do Polski wystawy dzieł Leonarda. Nie istniejemy też w świadomości dyrektorów wielkich muzeów jako liczący się partner z zasobną kieszenią i odpowiednim zapleczem technicznym. Trzeba ponadto pamiętać, że podróże są bardzo ryzykowne dla liczących ponad 500 lat dzieł.

Trzeba, ale nie usprawiedliwia to pokazywania w prestiżowym Muzeum Narodowym w Warszawie świetlnych boksów z kopiami Leonarda, ani też organizowania wystawy upamiętniającej Rafaela bez jego dzieł, co robił dyrektor Muzeum Narodowego Jerzy Miziołek i co stało się jednym z powodów jego odwołania. Warto zapytać, czy możemy mieć w Polsce wielkie malarskie wydarzenia? Czy jesteśmy skazani na wyjazdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11540

Wydanie: 11540

Zamów abonament