Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Katyńskie fake newsy

21 grudnia 2019 | Plus Minus | Marek Kozubal
źródło: materiały prasowe

Wydawać by się mogło, że o zbrodni potocznie określanej jako katyńska wiemy wszystko i każda kolejna publikacja na ten temat będzie obarczona słabością, że „ktoś już o tym napisał". Dlatego książka „Katyń. Zbrodnia i walka propagandowa wielkich mocarstw" Thomasa Urbana jest wyjątkowa, pokazuje bowiem niemiecki – niekiedy zaskakujący dla Polaków – punkt widzenia.

Thomas Urban – w przeszłości korespondent niemieckich agencji w Warszawie, Moskwie i Kijowie, a obecnie w Madrycie – doskonale zna polską historię. Wie też, jak ważną rolę odgrywa w niej zbrodnia, która przez wiele lat była elementem gry pomiędzy mocarstwami. Jego publikacja nie tylko porządkuje wiedzę na temat zabójstw dokonywanych przez sowieckie służby specjalne w 1940 roku, lecz także pokazuje mechanizm dezinformacji, który miał zasłonić sprawców, a winą obarczyć Niemców. Rysuje fenomen chyba największego w nowożytnych czasach fake newsa, w który uwierzyły media amerykańskie, brytyjskie i francuskie.

Niezwykle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11540

Wydanie: 11540

Zamów abonament