Zostało niewiele czasu na uratowanie kosztów za lata 2018-2019
łożenie wniosku o wydanie uprzedniego porozumienia cenowego do końca grudnia może pozwolić na uniknięcie ograniczeń związanych z rozliczeniem wydatków na usługi niematerialne poniesionych w roku bieżącym i poprzednim. Monika Palmowska, Barbara Popowska
Wnioski złożone w 2020 r. umożliwią uniknięcie limitowania w kosztach w odniesieniu do wydatków, które zostaną poniesione od 1 stycznia 2020 r.
W związku z wprowadzeniem 1 stycznia 2018 r. do ustawy o CIT art. 15e, limitującego ujmowanie w kosztach uzyskania przychodu kosztów zakupu usług niematerialnych od podmiotów powiązanych i podmiotów z rajów podatkowych, uprzednie porozumienia cenowe (ang. Advance Pricing Agreement, APA) wydawane przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej zyskały na popularności. Dla wielu podatników APA stały się bowiem narzędziem pozwalającym na uniknięcie tego ograniczenia.
Ustawowe ograniczenie
Przedmiotowe ograniczenie zakłada, że podatnicy ponoszący na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów z rajów podatkowych koszty usług niematerialnych obowiązani są wyłączyć z kosztów uzyskania przychodu te koszty w części, w jakiej w roku podatkowym przekraczają one 5 proc. „podatkowej EBITDA" (tj. EBITDA kalkulowanej zgodnie z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT) i nie są pokryte wolną kwotą w wysokości 3 milionów zł. Antidotum na limitowanie kosztów w postaci decyzji APA jest coraz częściej wybierane przez podatników. Zgodnie ze statystykami opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta