Najwyższy standard leków z osocza
Osocze pochodzące od dawców krwi stanowi deficytowy zasób naturalny niezbędny do tworzenia leków krwiopochodnych. Skomplikowany i złożony proces wytwarzania tych leków od pobrania osocza od dawcy, frakcjonowania, dystrybucji do podania gotowego produktu pacjentowi wymaga zachowania najwyższych standardów jakości zapewniających bezpieczeństwo prowadzonej terapii i zarazem wyróżnia tę specyficzną grupę leków. Jakość leku weryfikowana jest wielokrotnie: na etapie wytwarzania przez producenta oraz przez organy administracyjne przed dopuszczeniem do obrotu każdej kolejnej partii leku. Finalnej kontroli dokonuje również pacjent – dla którego jakość leku przekłada się bezpośrednio na komfort leczenia.
Czy kontrola i standardy jakości leków krwiopochodnych różnią się od tych stosowanych wobec leków powstających w chemicznych laboratoriach?
I tak, i nie. „Tak" – dlatego że w obu przypadkach potrzebne są badania, które muszą wykazać prawidłowość odpowiednich cech produktu: ile określonych substancji się w nich znajduje, czy zawartość zanieczyszczeń nie przekracza ustalonych limitów, jednym słowem – czy spełnione są wymagania parametrów jakościowych. Ale „nie", ponieważ leki krwiopochodne, jako pochodzące ze źródeł naturalnych, czyli od dawców, są objęte szczególnym systemem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta