Obowiązki i prawa przedsiębiorcy – pracodawcy
Umowy i ochrona zatrudnionych
Ustawa koronawirusowa (lub inaczej zwana tarczą antykryzysową) wprowadziła dla pracodawców wiele rozwiązań i ułatwień, które sprowadzają się przede wszystkim do dofinansowań wynagrodzeń pracowników (>patrz str. 4–6). Niezależnie od tego regulacje prawa pracy nakładają na pracodawcę wiele obowiązków, ale także uprawnień, z których może skorzystać w czasie panującej epidemii. Niżej przedstawiamy niektóre z nich:
Brak możliwości natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy z powodu wprowadzenia stanu epidemii
Kodeks pracy szczegółowo reguluje kiedy i w jaki sposób pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę. Kodeks pracy przewiduje następujące możliwości zakończenia stosunku pracy:
∑ na mocy porozumienia stron;
∑ rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem terminu wypowiedzenia;
∑ rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne);
∑ rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika (w razie odpowiednio długiej choroby pracownika lub usprawiedliwionej nieobecności);
∑ rozwiązanie umowy z upływem czasu, na który była zawarta.
Kodeks pracy nie przewiduje przesłanki rozwiązania umowy o pracę takiej jak np. siła wyższa, przez którą można byłoby rozumieć wystąpienie stanu epidemii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta