Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczny kapitał utrudnia uzyskanie wsparcia

16 kwietnia 2020 | Kadry i Płace | Hubert Hajduczenia

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego posiada zdolność prawną jako pracodawca oraz płatnik składek i podatków. Mimo to urzędy uważają, że nie jest to podmiot uprawniony do pomocy z tarczy antykryzysowej.

Zgodnie z danymi GUS na koniec 2018 r. w Polsce działalność gospodarczą prowadziło niemal 27 tys. podmiotów z kapitałem zagranicznym, a wartość ulokowanego w nich kapitału wyniosła 196,4 mld zł. Ponad połowa tego kapitału była ulokowana w podmiotach zatrudniających więcej niż 250 osób. Łącznie firmy z kapitałem zagranicznym zatrudniały ponad 2 mln osób. Należy założyć, że obecne wskaźniki są co najmniej zbliżone, jeśli nie większe od tych z 2018 r.

Wiele zagranicznych firm funkcjonuje na polskim rynku w formie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, w tym w branżach szczególnie dotkniętych obecną sytuacją (sprzedaż, przemysł). Siłą rzeczy przekłada się to na zatrudnianych przez nich pracowników.

Z tym większym zdziwieniem zarządzający oddziałami w Polsce i ich pracownicy musieli przyjąć interpretację przedstawioną przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, zgodnie z którą oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń przewidziane w art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej.

Definicja przedsiębiorcy

Urząd wskazał, że oddział przedsiębiorcy zagranicznego nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ust. 1 Prawa przedsiębiorców (do którego to odwołuje się art. 15g tarczy). Zgodnie bowiem z art. 3 pkt 4 ustawy z 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11635

Wydanie: 11635

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament