Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez dofinansowania na cudzoziemców

16 kwietnia 2020 | Kadry i Płace | Katarzyna 
Gospodarowicz

Obcokrajowiec nie może pracować w wymiarze innym niż określony w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu. Aby obniżyć mu etat i uzyskać pomoc z tarczy antykryzysowej, pracodawca musiałby zalegalizować zmianę warunków jego zatrudnienia.

Ustawa z 31 marca 2020 r. o  zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (...), nazywana potocznie tarczą antykryzysową, gwarantuje wiele uprawień pracodawcom, którzy odnotowali określony spadek obrotów. Jednym z nich jest możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, którym obniżono etat. Zgodnie z art. 15g ust. 8 ww. ustawy przedsiębiorca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że równocześnie obniżone wynagrodzenie nie będzie niższe niż minimalne, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Obecnie firmy wspólnie z prawnikami zastanawiają się, jak interpretować ten zapis, o jakim wynagrodzeniu mowa i jak obniżenie etatu wpływa na prawo do płacy minimalnej. Wielu z nich umyka jednak fakt, że tego rozwiązania nie wolno stosować do zatrudnianych cudzoziemców, co wydaje się być przeoczeniem ustawodawcy. Dotyczy to pracowników, którzy nie pochodzą z Unii Europejskiej czy obszaru EOG, i w przypadku których nie ma podstaw do zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy,

zezwolenia na pracę czy zezwolenia na pracę i pobyt, to bez zmiany tych dokumentów legalizujących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11635

Wydanie: 11635

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament