Szansa na śmiałą zmianę
Andrzej Halesiak Europa nie jest skazana na czarny scenariusz. Kryzys to okazja odejścia od dysfunkcjonalnego systemu ekonomiczno-finansowego.
Koronawirus namieszał w światowej gospodarce. Nie ma dnia, by ekonomiści nie publikowali coraz bardziej pesymistycznych prognoz. Przewidywanie przyszłości to jedno z ważnych ich zajęć. Innym powinno być poszukiwanie alternatyw dla tzw. scenariuszy bazowych. W tym kryzysie alternatywa istnieje. Stwarza on warunki, by przestać chować głowę w piasek (jak po 2008 r.) i podjąć śmiałą decyzję odejścia od obecnego dysfunkcjonalnego systemu ekonomiczno-finansowego. Dotyczy to zwłaszcza Europy, gdzie system dotarł do ściany. Nie ma co po nim płakać, trzeba zaprojektować alternatywę. Wiele pojedynczych rozwiązań już istnieje. Należy spiąć je w spójną całość.
Błędy systemu
Niewydolność systemu ekonomiczno-finansowego widoczna jest w świecie od lat. Przejawia się m.in. w rosnącej skali zadłużenia i niestabilności systemu finansowego, olbrzymich różnicach dochodów, konieczności stosowania coraz bardziej radykalnych rozwiązań monetarnych, by podtrzymać wzrost. Dysfunkcjonalność związana jest z konstrukcją systemu, zwłaszcza kreacją pieniądza w gospodarce i podziałem dochodów.
Głównym źródłem pieniądza jest kredyt generowany przez banki komercyjne. Sam w sobie nie jest on niczym złym. Gdyby w gospodarce wydawano tylko uzyskiwane na bieżąco dochody,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta