Do obniżki wynagrodzeń wystarczą porozumienia
Każdy pracodawca – również ten, który nie wdrożył rozwiązań z tarczy antykryzysowej – może zmniejszyć wysokość pensji zatrudnionym osobom za ich zgodą. Obniżkę wolno wprowadzić nawet z dnia na dzień.
W związku z narastającą epidemią i związanym z tym pogorszeniem sytuacji ekonomicznej wielu pracodawców zastanawia się nad możliwościami obniżenia wynagrodzeń. Jednym ze sposobów na zmianę warunków płacy jest zawarcie z pracownikiem porozumienia zmieniającego, które jest dla pracodawcy zwykle korzystniejsze, niż zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego.
Zmiana warunków pracy lub płacy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia obu stron umowy. Zwykle następuje to w wyniku złożenia przez pracodawcę pisemnej propozycji pracownikowi, który wyraża na nie zgodę. Porozumienie powinno wskazywać, jakie warunki ulegają zmianie oraz określać, że strony zgodnie wyrażają wolę na dokonanie takiej modyfikacji. Pracownik musi wiedzieć, jakie warunki płacy ulegną pogorszeniu i w jakim zakresie to nastąpi.
Dla uniknięcia ewentualnych sporów, porozumienie zmieniające najlepiej zawrzeć na piśmie. Często ma ono postać aneksu do umowy o pracę, w którym strony zgodnie wskazują, jakie warunki ulegają zmianie. Oprócz określenia zakresu zmian warunków umowy, celowe jest też podanie daty, od kiedy nowe warunki mają obowiązywać. Można więc podać, że stanie się to np. od 1 maja 2020 r. Jeśli strony nie określą wprost tego terminu, przyjmuje się, że zmiana treści umowy następuje w dacie zawarcia porozumienia.
Konieczna zgoda
Wystąpienie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta