Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dalsze dzieje rozwoju telewizji

08 maja 2020 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Studio w amerykańskiej telewizji NBC, lata 30. XX wieku
źródło: Getty Images
Studio w amerykańskiej telewizji NBC, lata 30. XX wieku

Prawniczo-patentowe awantury sprawiły, że rozwój telewizji w USA przebiegał wolniej, niż wynikałoby to z pomysłowości wynalazców. Tymczasem w Europie bez przeszkód ze strony drapieżnego kapitału i uciążliwych prawników rodziła się inna linia rozwoju telewizji.

Poprzedni odcinek tego cyklu artykułów poświęconych historii odkryć i wynalazków miał tytuł: „Kto wymyślił telewizję?" („Rzecz o Historii", 24 kwietnia 2020 r.). Zainteresowanych czytelników namawiam, żeby przed czytaniem tego odcinka zajrzeli do tamtego sprzed dwóch tygodni (jest w internecie) i poznali rolę, jaką w rozwoju telewizji odegrała polityka.

Jak pisałem w poprzednim odcinku, w USA podwaliny pod nowoczesną telewizję kładł rosyjski emigrant Władimir Zworykin. Opatentował on koncepcję telewizji opartej na użyciu zarówno w nadajniku, jak i w odbiorniku lamp elektronowych. Swój wniosek patentowy zgłosił początkowo w 1923 roku, potem uzupełnił go w 1925 roku, a patent otrzymał dopiero w 1928 roku, co spowodowało, że za twórcę pierwszego systemu telewizyjnego uznawany jest Szkot John Baird. Ale dla analizujących historię techniki specjalistów nie ulega wątpliwości, że koncepcje Zworykina były wcześniejsze i technicznie doskonalsze.

W szczególności Władimir Zworykin był inicjatorem analizy obrazu za pomocą lampy katodowej nazwanej przez niego iconoscope (później tę ideę wykorzystywały przez wiele lat kamery telewizyjne wyposażone w lampy nazywane orthicon i vidicon), on także wymyślił lampę pozwalającą na elektroniczne odtwarzanie obrazu w odbiorniku. Lampy tej, nazwanej (właśnie przez Zworykina!) kineskopem, przez ponad pół wieku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11653

Wydanie: 11653

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament