Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marsz cywilizacyjnej rewolucji

04 lipca 2020 | Plus Minus
Suczki Bona, Hope i Peace sklonowane przez specjalistów Narodowego Uniwersytetu Seulskiego w 2006 r.  Czy z czasem także klonowanie ludzi będzie dozwolone prawem?
źródło: ASSOCIATED PRESS/East News
Suczki Bona, Hope i Peace sklonowane przez specjalistów Narodowego Uniwersytetu Seulskiego w 2006 r. Czy z czasem także klonowanie ludzi będzie dozwolone prawem?

JĘDRZEJ BIELECKI Dyskusja o prawach osób LGBT rozpaliła kampanię wyborczą w Polsce. Na Zachodzie kolejnymi etapami obyczajowych przemian wydają się klonowanie ludzi, podmiana mózgu, śmierć na życzenie i swoboda w zmianie płci.

Właściciele Toppera mieli refleks i w porę pobrali materiał genetyczny mistrza rodeo, dwukrotnego zwycięzcy teksańskiego konkursu na konia roku. Gdy więc wierzchowiec niespodziewanie zmarł, mogli zwrócić się do firmy Viagen Pets o sklonowanie zwierzęcia. W połowie maja Little Topper urodził się w Amarillo, siedzibie firmy.

Klonowanie zwierząt to już dojrzały biznes. Nie jest tanio, ale usługa jest unikatowa – za klon konia trzeba zapłacić 85 tys. dol., psa – 50 tys. dol., a kota – 35 tys. dol. – Sama skopiowałam mojego kochanego kotka Benjiego. Jego klon ma bardzo podobny charakter. Jest zrelaksowany, wręcz flegmatyczny. A to rzadkość u kotów bengalskich – zachęca Melaine Rodriguez z Viagen Pets. Na razie operacje są drogie, bo technologia wciąż jest niedoskonała: wymaga wielokrotnego powtórzenia zabiegu, zanim okaże się skuteczny. Ale z każdym rokiem jest udoskonalana. I może się z czasem okazać w zasięgu finansowym przeciętnego Amerykanina.

To prowadzi jednak do bardziej zasadniczego pytania: czy w ślad za Topperem i Benjim będzie fizycznie możliwe, ale przede wszystkim dozwolone prawem, klonowanie Johna i Ann, Jennifer i George'a? Krewnych i przyjaciół? Czy ziści się marzenie całkiem sporej grupy ekscentrycznych amerykańskich miliarderów (być może zaczynając od samego prezydenta kraju) o życiu wiecznym poprzez wykonywanie w nieskończoność kopii aktualnie żyjącego „modelu"? Albo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11701

Wydanie: 11701

Zamów abonament