Dłuższa ochrona gwarancyjna w kosztach podatkowych
Przedsiębiorca rozliczy w swoim rachunku podatkowym wydatki na wykupienie dodatkowej gwarancji na samochód osobowy. Jeżeli jednak pojazd jest wykorzystywany do celów mieszanych, to wolno uwzględnić jedynie 75 proc. zapłaconej kwoty.
W przypadku zakupu nowych samochodów osobowych, większość producentów oferuje kupującym gwarancję, której celem jest ochrona nabywcy przed skutkami ewentualnych awarii pojazdu. Posiadanie w swojej flocie samochodów objętych gwarancją może zatem zaoszczędzić przedsiębiorcy wielu kłopotów związanych z nierzadko bardzo kosztownymi naprawami. Po upływie podstawowej gwarancji udzielanej przez producentów, dilerzy samochodów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferują im wydłużenie ochrony gwarancyjnej posiadanego samochodu osobowego. Zakres takiej ochrony zazwyczaj jest tożsamy z zakresem gwarancji udzielanej na nowy samochód. Mając na uwadze fakt, że obecnie po upływie podstawowego okresu gwarancji awaryjność samochodów diametralnie rośnie, opcja wykupu dodatkowej gwarancji może okazać się opłacalnym rozwiązaniem, tym bardziej, że koszt takiej dodatkowej ochrony przedsiębiorca, co do zasady, zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Nie zawsze jednak w pełnej wysokości.
Celowe i ekonomicznie uzasadnione
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów należą wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie uznaje się jednak tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta