Pandemia i co dalej z polską gospodarką?
Waldemar Frąckowiak, Adam Szyszka Obecne załamanie gospodarcze wymaga uruchomienia pomocy o długoterminowym charakterze, która będzie skutecznie transferowana do przedsiębiorstw.
Wyjątkowość bieżącego kryzysu polega na tym, że gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej spowodowane jest czynnikiem pozaekonomicznym, który w krótkim czasie dotknął niemal wszystkich krajów świata. Tym razem problemy nie wynikają z ułomności samego systemu gospodarczego, lecz swoje źródło mają w wymuszonym kwestiami zdrowotnymi bardzo istotnym ograniczeniu aktywności ludzi.
Warunki działania gospodarki i społeczeństwa w pandemii
Drugim wyróżniającym elementem obecnego kryzysu jest to, iż pandemia uderzyła jednocześnie w stronę popytową i podażową gospodarek. Niepewność i strach w obliczu zagrożenia zdrowia, faktyczne ograniczenie aktywności życiowej, obawa przed utratą pracy, reakcja banków w postaci zaostrzenia polityki kredytowej wobec konsumentów – wszystko to sprawiło, że drastycznie spadł popyt konsumencki. Z drugiej strony, restrykcje w prowadzeniu działalności gospodarczej, zamknięte granice, przestoje fabryk, perturbacje logistyczne – wszystko to z kolei przyczyniło się do gwałtownego spadku produkcji wytworzonej i ograniczenia podaży.
Trzecim wyróżnikiem jest powszechne oczekiwanie istotnego zaangażowania państw i instytucji międzynarodowych w obliczu zaistniałej sytuacji. I nie chodzi tutaj tylko o zapewnienie właściwego systemu ochrony zdrowia, lecz szerzej o cały katalog nadzwyczajnych działań,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta