Sprzedaż za granicą zmienia zasady rozliczania podatku dochodowego
Spadek popytu związany z sytuacją epidemiczną może wymusić u wielu polskich przedsiębiorców otwarcie się na rynki zbytu w innych krajach. Różne formy aktywności gospodarczej poza Polską wywołują skutki w PIT i CIT.
Jeżeli polski podatnik prowadzi działalność za granicą, w państwie z którym Polska zawarła umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, to zasady opodatkowania takiej działalności wynikające z prawa polskiego są modyfikowane tym aktem prawnym. W niniejszym artykule znajdą się odwołania do tekstu umowy z RFN. Chociaż umowy zawarte z innymi państwami zawierają z zasady identyczne regulacje (co oznacza, że artykuł ma charakter uniwersalny), to oceniając każdy przypadek zawsze należy stosować właściwą umowę międzynarodową (nawet drobne różnice mogą modyfikować zasady opodatkowania). Istotnym źródłem wiedzy dotyczącej stosowania konwencji międzynarodowych jest Komentarz do Umowy Modelowej OECD (dalej: KKM OECD).
Co wynika z umów międzynarodowych
Umowy międzynarodowe zawierają przepis regulujący opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej (pt. „zyski z przedsiębiorstw"). Zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy z RFN „Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to jego zyski mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta