Polacy coraz chętniej pożyczają i współdzielą
Posiadanie dóbr na własność staje się coraz mniej popularne. Krótkookresowo wynajmujemy sprzęt medyczny, remontowy, auta, rowery i mieszkania. Dla 36 proc. z nas to po prostu tańsze rozwiązanie.
Nowy trend na rynku, który już od kilku lat mocno rozwija się na Zachodzie, zakorzenił się również nad Wisłą. Chodzi o tzw. sharing economy, czyli ekonomię współdzielenia. Zakłada ona, że nie trzeba kupować różnych dóbr na własność, skoro – aby osiągnąć za ich pośrednictwem jakiś cel – wystarczy je pożyczyć.
Dotyczy to np. przemieszczania się, gdzie możliwość krótkookresowego najmu, nawet na minuty, skutecznie zastępuje konieczność posiadania auta czy roweru. Z najnowszych analiz BIG InfoMonitor, które „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza, wynika, że Polacy pokochali taki styl życia, choć wciąż znajduje się on jeszcze we wczesnej fazie rozwoju.
Liczą się oszczędności
Badanie pokazuje, że w ciągu ostatniego roku najczęściej wynajmowaliśmy pokoje na urlop (22 proc.) i rowery (13 proc.). To właśnie na takim trendzie swoją markę zbudowały choćby amerykański gigant Airbnb czy też niezwykle popularna sieć stacji jednośladów na minuty Nextbike.
Ale pożyczamy znacznie więcej dóbr. Lista jest długa: suknie ślubne, maszyny ogrodowe, instrumenty muzyczne, a nawet sprzęt fotograficzny. Raport BIG InfoMonitor wskazuje, że 12 proc. z nas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta