Katowice, Wrocław i Poznań przygotowują się do FST
Z 40 mld euro, jakie w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczono dla górniczych regionów, aż 8 mld euro trafi na Śląsk, Dolny Śląsk i Wielkopolskę.
W ostatni poniedziałek czerwca Bruksela przedstawiła platformę sprawiedliwej transformacji, która ma pomóc w opracowaniu projektów pod kątem wartego 150 mld euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W Polsce skorzysta z niego głównie dziewięć podregionów na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.
Transformacja energetyczna obejmie też w mniejszym stopniu Łódzkie, Lubelskie i Małopolskę.
Trudno powiedzieć, na ile Śląsk wyobraża sobie przyszłość bez kopalń, jednak region dyskretnie się do tego przygotowuje, bo nieunikniona likwidacja górnictwa oznacza bezrobocie, wyludnienie i degradację terenów poprzemysłowych. Przykładem Wałbrzych: kiedyś bogate, dziś borykające się z licznymi problemami górnicze miasto pod Wrocławiem, gdzie napięcia społeczne, które przyniosło zamknięcie kopalń, trwają do dziś. Z kolei w Wielkopolsce mnożą się doniesienia o kłopotach z obniżającym się poziomem wód gruntowych, o co ekolodzy wraz z mieszkańcami oskarżają działające w tym regionie odkrywki.
Ponad 32 mld...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta