Tarcza antykryzysowa. Tymczasowość na stałe
Agnieszka Najda-Krocz Nie wszystkie zmiany mają chronić przedsiębiorców i poprawiać bezpieczeństwo obywateli w dobie pandemii.
Wzwiązku z ogłoszeniem w kraju epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 1 kwietnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 2 marca 2020 r., tzw. tarcza antykryzysowa. Poza pakietem rozwiązań skierowanych przede wszystkim do przedsiębiorców i pracowników przewiduje kilka zmian w przepisach kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego. Co ciekawe, w ustawie wpisano kilka zmian w przepisach karnych, które zostały wprowadzone na stałe, nie tylko na czas epidemii. Część ma bezpośredni związek z sytuacją w kraju, jednak trzeba zadać pytanie, czy wszystkie mają związek z ochroną interesów przedsiębiorców i poprawą bezpieczeństwa obywateli w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Wrogość ma różną postać
I tak, zmienił się przepis art. 190a k.k. o przestępstwie stalkingu, które w okresie ogłoszonego stanu epidemii, zamknięcia obywateli w domach oraz dobie powszechnej informatyzacji nabrało nowego wymiaru. W związku z tym, że najczęstszą jego formą jest tzw. cyberstalking, który przejawia się w obraźliwych lub agresywnych komentarzach zamieszczonych w internecie (tzw. hejt internetowy), w obecnym czasie może być szczególnie dotkliwy i szkodliwy. Stalking to jednak nie tylko agresywny komentarz zamieszczony w internecie. Aktualnie mowa nienawiści, mowa pogardy przejawia się w zachowaniach skierowanych wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta