Jaka Polska po?
Słyszy się często od polityków, którzy oddali władzę Prawu i Sprawiedliwości, że po pandemii trzeba Polskę wymyślić na nowo. Nie trzeba – pisze prezes Business Centre Club.
Z pewnością świat i nasz kraj zostanie wkrótce zdefiniowany przez nowoczesne technologie, algorytmy i sztuczną inteligencję. Ale dzisiaj i jutro wystarczy skierować wzrok w przeszłość i skorygować błędy działania kolejnych ekip rządzących. W polityce i w gospodarce. Przypomnieć sobie zasady demokracji i wolnego rynku. Niedoskonałe, ale to one podniosły poziom życia, ograniczyły głód, zapewniły pokój. To kapitalizm wyzwolił w Polakach największą w naszej historii energię społeczną.
Zatem przestańmy uchwalać ustawy w nocy w Sejmie bez konsultacji społecznych i oceny skutków takich regulacji. Przestańmy produkować buble prawne, które stawiają obywatela w roli podejrzanego. Rozgraniczmy ściśle władzę ustawodawczą od wykonawczej i sądowniczej, otwierając drogę do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Rozwińmy skarlałą Służbę Cywilną, by odgrodzić politykowanie od gospodarki. Bez prawdziwej partycypacji obywateli, w tym przedsiębiorców, w rządzeniu, nie będzie ani szybkiego, ani dobrego wyjścia z recesji. Wzmocnijmy podmiotowość Rady Dialogu Społecznego i podpiszmy pakt antykryzysowy dla Polski – oparty o autentyczną współpracę partii politycznych, związków zawodowych, pracodawców, rządu i prezydenta RP.
Udało się to Irlandczykom,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta