Konsultacje społeczne w sprawie praw miejskich mogły mieć specyficzną formę
Wbrew powszechnym opiniom o uwiędnięciu instytucji konsultacji społecznych, ten sposób uzyskiwania opinii nie zginął. Najczęściej sięgają do niego samorządy, ale swój głos mają również wojewodowie.
Turystyczna miejscowość Wydminy na skraju Pojezierza Mazurskiego, od dawna chciała być miastem. Nigdy nie uzyskała jednak praw miejskich. Pozostała wsią letniskową, zamieszkaną przez 2,5 tys. mieszkańców. Jednak mimo, iż taki jest jej obecny status, historyczne tęsknoty za miastem nie wygasły.
Toteż nie było nic zaskakującego w fakcie, że w 2017 r. Rada Gminy Wydminy wystąpiła do Rady Ministrów o nadanie statusu miasta. Wniosek spotkał się jednak z negatywną opinią wojewody warmińsko-mazurskiego. Jego zdaniem, w przeprowadzonych konsultacjach społecznych wzięło udział zbyt mało mieszkańców.
W 2019 r. postanowiono przeprowadzić konsultacje ponownie. Zakończono je w listopadzie 2019 r. Wzięło w nich udział 34 proc. osób uprawnionych do głosowania, spośród których 70 proc. wypowiedziało się za przyznaniem praw miejskich pozarolniczej części miejscowości.
Wojewoda nie zaakceptował zarządzenia wójta
Rozstrzygnięciem nadzorczym z 9 stycznia 2020 r. wojewoda warmińsko-mazurski stwierdził jednak nieważność zarządzenia wójta gminy Wydminy z 29 października 2019 r. „w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Wydminy w zakresie wniosku o nadanie części miejscowości Wydminy statusu miasta"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta