Pouczenie sądu to nie zawsze ułatwienie
SN rozstrzygnie, jakie znaczenie dla stron ma nowe narzędzie procesowe: „wskazanie zasadniczych powodów rozstrzygnięcia".
W zamyśle legislatorów miało ono być ułatwieniem dla zainteresowanych, dodatkową informacją o intencji sądu, a zrodziło dodatkowy kłopot proceduralny.
Ten nowy rodzaj uzasadnienia obowiązuje od 7 listopada 2019 r. wraz z dużą nowelą procedury cywilnej. Wydając orzeczenie, sąd może zwięźle wskazać zasadnicze powody rozstrzygnięcia, jeżeli uzna, że to usprawni postępowanie.
Konieczne wyjaśnienia
Tak było w sprawie Mirosława K. domagającego się zapłaty od jednego z sądów, komornika i rzeczoznawcy majątkowego, zarzucając im pewne nieprawidłowości. Sędzia, do którego pozew trafił, zwrócił mu go, wskazując w zarządzeniu, że nie usunął on braków formalnych pozwu, tj. nie sformułował jednoznacznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta