Nie tylko religijna ucieczka do przodu Erdogana
Turecki przywódca liczy na polityczne korzyści z przekształcenia Hagii Sophii w meczet: wsparcie środowisk islamskich konserwatystów i nacjonalistów.
Wiadomo już, że w piątek 24 lipca w Hagii Sophii w Stambule odbędzie się pierwsze oficjalne nabożeństwo muzułmańskie, najprawdopodobniej z udziałem samego prezydenta. Odbędzie się już w Ayasofya, jak brzmi turecka nazwa dawnego kościoła Mądrości Bożej z czasów bizantyjskich.
Po piątkowej decyzji prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Hagia Sophia jest czynnym meczetem, straciła status muzeum, taką funkcję pełniła od lat 30. ubiegłego wieku, czyli od rewolucyjnych zmian w Turcji dokonanych przez Mustafę Kemala Atatürka. Laicka republika Turcji otwierała się wtedy na nowoczesność, aby rozpocząć nowy etap swych dziejów.
Dwie dekady z nich to epoka rządów Erdogana, który napotyka coraz więcej problemów w kierowaniu krajem. On sam i jego umiarkowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta