Epidemia nie usprawiedliwia braku podpisów pod wnioskiem w sprawie referendum
Przepisy tzw. specustawy covidowej nie zawieszały i nie wstrzymywały terminów związanych z uruchomieniem referendum w sprawie odwołania burmistrza.
26 marca tego roku do komisarza wyborczego trafił wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania burmistrza przed upływem kadencji. Opatrzono go informacją, że z powodu epidemii nie zebrano wymaganej liczby podpisów. Wnioskodawcy podnieśli, że jeżeli nie będzie możliwe przeprowadzenie referendum, to wnoszą o zawieszenie terminu zbierania podpisów na kartach poparcia, na czas zagrożenia epidemią.
Brak instrumentów do zawieszenia terminu
Komisarz wyborczy odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum. Wskazał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, inicjator referendum zbiera podpisy mieszkańców uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego w terminie 60 dni od dnia powiadomienia o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego. Tymczasem pierwsze ograniczenia, dotyczące przemieszczania się osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zaczęły obowiązywać od 25 marca 2020 r. Natomiast stan epidemii ogłoszono kilka dni wcześniej, tj. 20 marca 2020r. W postanowieniu wskazano, że komisarz wyborczy nie posiada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta