Nie można naprawić błędu składając inny formularz
Z powodu różnic dotyczących charakteru dokumentów, nie jest możliwe uzupełnienie MDR-3 przez złożenie MDR-1. Są to dwa odrębne formularze, dotyczące rozbieżnych kwestii, obarczone odmiennymi uregulowaniami i służące różnym celom.
Wprowadzony od 2019 r. obowiązek raportowania schematów podatkowych – tzw. MDR został – jak wiele innych – przesunięty w czasie w związku z koronawirusem. Problemy jednak nie zniknęły, a MDR od początku budzi kontrowersje i przysparza problemów interpretacyjnych. Podatnicy nie zawsze wiedzą jaki jest zakres ich obowiązków, a zwłaszcza czy w danej sytuacji są zobowiązani do zaraportowania danego przypadku. A to powoduje, że nie jest trudno o pomyłkę. A najnowsze orzecznictwo potwierdza, że nie każdy sposób naprawienia takiej pomyłki jest zgodny z przepisami.
Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2020 r. (III SA/Wa 165/20, nieprawomocny).
Kłopotliwe obowiązki
Sprawa dotyczyła Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Spółka w styczniu 2019 r. przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) dokument MDR-3, czyli informację korzystającego o schemacie podatkowym podpisaną przez kompetentną osobę. Miesiąc później szef KAS wezwał ją do uzupełnienia informacji przez podanie adresu ePUAP. Spółka uzupełniła te braki, ale w toku analizy złożonych dokumentów urzędnicy stwierdzili, że nie wskazano w nich czy informacja o schemacie podatkowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta