Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga IP Box nadal w obszarze zainteresowania firm z branży IT

20 lipca 2020 | Podatki i księgowość | Magdalena Piec

Dochód z komercjalizacji praw autorskich do programu komputerowego będącego rezultatem końcowym projektu obejmującego również świadczenie usług, powinien dla potrzeb skorzystania z prawa do 5-proc. stawki CIT, stanowić dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 czerwca 2020 r. (0114-KDIP2-1.4010.108.2020.2.MR).

Interpretacja została wydana na wniosek spółki polskiej, będącej dostawcą usług IT oraz inżynierii przemysłowej, w tym m.in. w zakresie rozwoju oprogramowania. W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R) spółka wytwarza, rozwija lub ulepsza efekty prac, mogące zostać uznane za kwalifikowane prawa własności intelektualnej (KPWI) w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, dotyczących preferencyjnych zasad opodatkowania stawką 5 proc. (tzw. ulga IP Box). W przypadku spółki, KPWI stanowią autorskie prawa do programów komputerowych.

Wnioskodawca rozróżnił dwie kategorie projektów realizowanych w ramach działalności B+R pod kątem ich rezultatów, tzn. projekty, w ramach których:

- tworzone są tzw. rezultaty końcowe oraz

- powstają tzw. rezultaty pośrednie.

Rezultatami końcowymi są programy komputerowe powstające jako efekt końcowy prac projektowych. W tym przypadku dochodzi do sprzedaży autorskich praw do programów komputerowych na rzecz klienta, będącej wprost celem projektu, uzasadnionym potrzebą klienta, przy jednoczesnym świadczeniu (przy okazji) odrębnych usług na rzecz klienta, mających związek z tworzonym oprogramowaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11714

Wydanie: 11714

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament