Czy budynek użytkowany w części należy opodatkować w całości
Są wątpliwości czy w obecnym stanie prawnym można uznać, że budynki, które nie zostały w pełni wykończone, spełniają definicję obiektu budowlanego i czy należy od nich płacić podatek od nieruchomości. DARIA JANKOWSKA
W jaki sposób należy opodatkować nowo powstały budynek, jeżeli podatnik rozpoczął użytkowanie jedynie jego części? W tej kwestii wypowiedział się NSA w wyroku z 10 stycznia 2020 r. (II FSK 1274/18). I choć wyrok ten odnosi się do nieaktualnego już stanu prawnego, to argumentacja zaprezentowana w jego uzasadnieniu może stanowić wskazówkę również przy stosowaniu przepisów w aktualnym brzmieniu.
Źródłem sporu rozstrzygniętego komentowanym wyrokiem NSA była ustalona przez organ podatkowy wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2012 i 2013 rok od dwukondygnacyjnego budynku handlowo-usługowego. Podatniczka otrzymała pozwolenie na użytkowanie jedynie w stosunku do części nieruchomości i w ww. okresie gospodarczo wykorzystywała jedynie część parterową budynku, podczas gdy na piętrze prowadzone były roboty wykończeniowe.
W ocenie organów podatkowych, skoro podatniczka przed 2012 r. rozpoczęła użytkowanie parterowej części budynku w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to cały budynek (w tym również niewykończone pomieszczenia) powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od 1 stycznia 2012 r. według najwyższych stawek, tj. stawek przewidzianych dla nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ze stanowiskiem organów podatkowych zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta