Kontrakty o niewielkiej wartości są również informacją publiczną
Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie wyznaczają zakresu jawności umów zawieranych przez władze publiczne - podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny.
W 2017 r. do Prokuratury Krajowej wpłynął wniosek dziennikarki o udostępnienie informacji publicznej - chodziło o kopie pięciu umów o świadczenie usług zawartych pomiędzy organem władzy publicznej i osobami fizycznymi. Autorka wniosku domagała się też wyjaśnienia czy niektóre osoby – strony umów były pracownikami prokuratury w okresie w jakim zostały one zawarte. Jako podstawę żądania wskazała konstytucyjne przepisy statuujące prawo dostępu do informacji publicznej oraz art. 3a ustawy Prawo prasowe – przepis ten nakazuje stosować przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej do postępowań, w których o udostępnienie takiej informacji wnioskuje prasa.
Rozpoznając wniosek prokurator krajowy udzielił informacji w zakresie zatrudnienia osób w prokuraturze. Natomiast w odniesieniu do kopii umów wskazanych we wniosku organ stwierdził, że nie stanową one informacji publicznej. Stanowisko to nie zostało wyrażone w decyzji administracyjnej. Organ nie wskazał też na jakich przesłankach oparł sformułowany przez siebie wniosek.
Finanse publiczne pod kontrolą
Wnioskodawczyni nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem i sporządziła skargę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta