Po zawarciu umowy darowizny brak podstaw do żądania odszkodowania
Gdy decyzja o podziale stała się ostateczna, dopuszczalne jest dokonanie przez właściciela nieruchomości jej darowizny, ale może to oznaczać, że zrzeka się on odszkodowania.
W lipcu 1996 r. małżeństwo G. wystąpiło do wójta o zatwierdzenie podziału nieruchomości. Był on zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, więc wójt uwzględnił wniosek. Jedna z nowo utworzonych działek została przeznaczona pod ulicę. W październiku 1996 r. decyzja o podziale nieruchomości stała się ostateczna, a czerwcu 1997 r. małżeństwo G. zawarło z gminą umowę darowizny w formie aktu notarialnego, na mocy której działka przeznaczona pod ulicę przeszła na własność gminy.
We wrześniu 2017 r. małżeństwo G. wystąpiło do starosty z wnioskiem o ustalenie odszkodowania należnego im w związku z przejęciem przez gminę własności działki przeznaczonej pod ulicę, będącej przedmiotem umowy darowizny z 1997 r. W kwietniu 2018 r. starosta decyzją odmówił ustalenia odszkodowania. Uzasadniając rozstrzygnięcie powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2018 r., V CSK 261/17. SN uznał w nim, że nie ma przeszkód, by odszkodowanie za drogę publiczną wyodrębnioną na skutek podziału nieruchomości zostało uzgodnione przed stwierdzeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta