Szansa dla mniejszych graczy
rozmowa | Aleksandra Mościcka-Studzińska, zastępca dyrektora Działu Zarządzania Ekspertami, NCBiR
Najnowsze centra badawcze i laboratoria są podstawą rozwoju nauki. Prace naukowców mające na celu osiągnięcie innowacyjnych rezultatów wymagają zaplecza badawczego z odpowiednim wyposażeniem. Czy w Polsce firmy mają dobre warunki do budowy laboratoriów?
Aleksandra Mościcka-Studzińska: Mamy kilka polskich firm od tworzących od paru lat własne laboratoria badawcze czy centra badawczo-rozwojowe. Przykładem może być krakowskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Innowacyjnych Leków Ryvu Therapeutics i Centrum Biotechnologii Polpharmy w Gdańsku. Firma Adamed wyodrębnia w strukturze swojego Działu Badawczego Pracownie: Proteomiki, Biologii Komórki i Biotechnologiczną. W najbliższych dniach Celon Pharma otworzy własne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Także duże firmy międzynarodowe zaczynają dostrzegać potencjał i zalety zlokalizowania w Polsce np. swoich centrów badań klinicznych, czego przykładem jest AstraZeneca. Analizując potencjał w skali kraju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu wskazuje na sześć dojrzałych klastrów biotechnologicznych (w Warszawie, Łodzi, Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu). Są to lokalizacje, w których skupiają się spółki biotechnologiczne, jak i jednostki naukowe. Takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta